Sponsorlu Bağlantılar

Kız Kulesi Masalları - Altın Nar - Burak Kut

Videoyu Oynat
30 Nisan 2021, 08:50 08:03 212

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde küçük bir köyde Mehmet adında biri yaşarmış. Mehmet iyi kalpli, doğayı ve hayvanları çok seven bir gençmiş. Günün birinde köy meydanında bir tellalın sesi duyulmuş. 

Tellal : Duyduk duymadık demeyin. Soğuk sular içmeyin. Ülkenin gençleri arasında bir yarışma düzenlenecek ve kazanan padişahımızın yeni veziri olacak. Kendine güvenen herkes üç gün sonra saraya gelsin. 

Mehmet tellalı duyunca heyecanlanmış. Eve gidip hazırlıklarını yapmış. Ertesi sabahta saraya doğru yola çıkmış. Az gitmiş, uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. Bir nehir kenarına varmış. Biraz soluklanmış. Tekrar yola koyulacakmış ki kenardaki su birikintisinde bir kıpırtı fark etmiş. Yaklaşınca üç balığın küçük bir yerde sıkışıp çırpındığını görmüş. Hemen onları alıp nehre bırakmış. Suya kavuşan balıklar, neşeyle yüzmüşler. Genç tekrar yola düşmüş. Yürümüş yürümüş derken bir patika da yolun üzerinde darmadağınık dolaşan karıncalara rast gelmiş. Ya başkaları görmez de yanlışlıkla üzerlerine basarsa diye endişelenmiş. Hemen patika yolunun kenarına karıncalar için ayrı bir minik bir yol yapmış. 

Karıncalar sıra sıra bu minik yoldan gitmeye başlayınca o da huzurla yoluna devam etmiş. Mehmet epey yol aldıktan sonra bu defa bir ağacın altına oturup dinlenmeye başlamış. Ağacın dallarında bir kuş yuvası fark etmiş. Yuvadan cılız mı cılız kuş sesleri geliyormuş. Ağaca tırmanıp yuvaya ulaşmış. Meğer yavru kuşlar çok acıkmış. Annelerinin gelmesini bekliyorlarmış. Mehmet, yavruları külahının içine koyup aşağı inmiş. Suyunu, azıcık azığını onlarla paylaşmış ve kuşlar iyice güçlenene dek başlarında beklemiş. Yavruların neşeyle cıvıldamaya başladığını görünce de Allah'a emanet deyip yoluna devam etmiş. Mehmet, üç gün üç gece böyle yol almış. Sonunda sarayın bahçesine varmış. Yüzlerce genç heyecanla yarışmayı bekliyormuş. Acaba Mehmet bu yarışı kazanıp vezir olabilecek mi? Masalın devamında olanları merak ediyorsanız videoyu izlemeye devam edebilirsiniz.