Sponsorlu Bağlantılar

Emiray Çevre Müfettişi 3. Bölüm - Mucit

Videoyu Oynat
30 Haziran 2021, 08:47 14:26 1227

Emiray ve Karaca kumsalda kumdan araba yapmışlardır. Özge de kumdan kale yapmıştır. Bu sırada yanlarına Bahadır gelir. Murat abinin denize açıldığını söyler. Çocuklar aralarında sohbet ederler. Hasan'ın kumdan ilginç bir şey yaptığını görürler. Ne yaptığını tahmin etmeye çalışırlar. Sonra Hasan'a ne olduğunu sorarlar. Bu sırada arkada Zekai ve Ruhi konuşarak gelirler. Aralarında icat edecek konular aramaktadırlar. Hasan'ın yaptığı ilginç kum sanatını bozarlar. Hasan ve arkadaşları buna engel olurlar. Murat abi, yanlarına gelince Zekai ve Ruhi hemen kaçarlar. Bahadır, projesi aklında olduğu için pek üzülmez. Arkadaşlarına yapacağı projeyi anlatır. 

Güneş enerjisiyle çalışan bir lamba yapacaktır. Bunu da kumda üç boyutlu geçirmeye çalışmıştır. Arkadaşları yapacağı bu projeyi çok beğenirler. Emiray bu projenin gerçeğini yapabileceklerini söyler. Malzemelerin listesini çıkarıp gerekli olanları alırlar. Tüm malzemeler toplanınca proje hazırlıklarına başlarlar. Hasan getirilen malzemelerden projeyi tamamlamaya çalışır. Projeyi atık pillerden yapmakta ve son üç gündür o projeyle uğraşmaktadır. Bekçi Selim Bey gelir. Bulundukları sahada elektrik çalışması olacağı için çocukları dışarı çıkarır. Çocuklarda Hasan'ın yanına giderler. 

Projesinde tek bir sorun vardır. Bataryasında daha önce kullanıldığı için sıkıntı vardır. Emiray da batarya yerine şarj edilebilir pil kullanmasını önerir. Karaca hemen pil almaya gider. Bu sırada onları gözetleyen Zekai ve Ruhi, gerçekten Hasan'ın bir mucit olduğunu düşünürler. Bu icadı belediyeye satmak için gizlice çalacaklardır. Hasan icadını çalıştırınca istediği sonucu alır. Ruhi bu sırada ilerde bir çocuğun yaralandığını söyleyerek herkesi oraya yönlendirir. Çocuklar gidince de hemen Hasan'ın yaptığı icadı çalar. Sahaya da belediye, güneş enerjisiyle çalışan lambalar koymuştur. Projeyi belediyeye satmayı düşünen Zekai ve Ruhi bu duruma çok şaşırırlar.