Sponsorlu Bağlantılar

Kız Kulesi Masalları - Kediler Padişahı - Ecem Özkaya

Videoyu Oynat
11 Mayıs 2021, 12:45 08:12 248

Zamanın birinde küçücük bir kulübede çok iyi kalpli, tatlı dilli bir kız ve hasta annesi, birlikte yaşarmış. Kız yün eğirir, iplik yapar ve bu ipliklerle çoraplar örermiş. Bu çorapların parasıyla da geçinirlermiş. Kız bir akşam yine oturmuş çorap örerken rüzgâr “puuuffff” diye üfleyince, odayı aydınlatan kandil birden sönüvermiş. Kız bir kibrit, ateş aramış kandili yakmak için, ama bulamamış. Çorapları sabaha kadar bitirmesi gerekiyormuş. “Belki bir komşudan ateş bulurum” demiş, almış eline kandili, dışarı çıkmış. Komşu evlerinin pencerelerini şöyle bir bakmış. 

Hiçbirinden ışık gelmiyormuş. Demek ki herkes uyudu, kimseyi rahatsız etmeyeyim diye düşünmüş. Ama kandili de yakması gerekiyormuş. Yanan bir ışık bulmak için o karanlıkta düşmüş yola. Yolları aşmış, dağları geçmiş. Ipıssız bir ovaya gelince ışıl ışıl kocaman bir konakla karşılaşmış. Çok sevinmiş ama kapıyı çalmaya da çekinmiş ve konağın önünde öylece kalakalmış. O sırada konağın kapısını bir Tekir kedi açmış. Kedi kızı karşısında görünce şaşırmış. Sen kimsin? Bu saate burada tek başına ne arıyorsun? Diye sormuş. Kız, çorap örerken kandilin söndüğünü, ateş bulmak için dışarıya çıktığını söylemiş. Rahatsız vermek istemediğini de mahcup bir şekilde sözlerine eklemiş. 

Tekir kedi, kızın terbiyeli ve kibar halini beğenmiş, konağa davet etmiş. İçeride sarı bir kedi sağı solu toplayıp düzenliyormuş. Kız ona kolaylıkla dilemiş. Yardım etmeyi teklif etmiş. Bu inceliği sarı kediyi çok memnun etmiş. Sarı kedi, kızın kandilini yakmak için ateş aradığını öğrenince kızı üst kata çıkarmış. Üst katta, mavi gözlü sevimli bir kedi, görkemli kapının önünde duruyormuş. Tatlı dilli kız, bu bekçi kediye hayır duaları ederek kolaylıklar dileyerek durumu anlatmış. Bekçi kedi de kızın tavrını çok sevmiş ve kapıyı açarak kızın içeriye girmesine izin vermiş. Masalın devamında olanları merak ediyorsanız videoyu izlemeye devam edebilirsiniz.