Sponsorlu Bağlantılar

Rafadan Tayfa - Malazgirt Zaferi - Özel Bölüm

Videoyu Oynat
11 Eylül 2021, 20:23 14:25 108

Kamil, TRT İstanbul Radyosu'nun gençler için hazırladığı yarışmaya başvurmuş heyecanla yayına davet edileceği günü beklemektedir. Tayfa yayını dinlerken yarışma sonunda Kamil'in adı anons edilir. Spiker ertesi günün 26 Ağustos olduğuna, bu tarihi günde yeni yarışmacılarla birlikte tarihi bilinci tazelemeye çalışacaklarına dair üstü kapalı bir mesaj verir. Tayfayı bir telaş sarar. Saatli maarif takviminden 26 Ağustos'un Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü olduğunu öğrenirler. Küçük bir tartışma sonrasında Kamil'in konuyu pek bilmediği anlaşılır. 

Kamil evdeki kitaplardan konuyu araştırmaya gideceğini söyler. Tayfa, onu yalnız bırakmayarak hızla iş bölümü yapar. Kamil evde kalıp yarışmaya hazırlanacak, geriye kalanlar ise Malazgirt Zaferi hakkında kütüphanede araştırma yapacaktır. Tayfa hemen kütüphane de bulunan her türlü kitaptan araştırma yaparlar. Yaptıkları araştırmaları not kağıdına yazıp evde bekleyen Kamil'e götürürler. Araştırmaları akşama kadar sürer. Son not kağıdını verip evlerine giderler. Fakat Kamil çalışırken daha konunun başında uyuya kalmıştır. 

Ertesi gün yarışma için stüdyoya gitme zamanı gelmiştir. Rüstem, minibüsle Tayfayı radyoya götürecektir. Fakat bir sorun vardır. Kamil ne çalan kapıya ne de zile cevap verir. Nihayet pencereye çıktığında uykulu bir haldedir. Kamil, konunun başında uyuduğu için Tayfa ne yapacağını bilmiyordur. Notlar da etrafa saçılarak kaybolmuştur. Kamil'i hızla minibüse bindiren Hayri, Mert ve Akın ona kısa bir sınav yapar. Kamil durumun ciddiyeti karşısında daha çok panikler. Tayfa da not alırken akıllarında kalan konuyu anlatmaya başlarlar. Yolculuk boyunca Büyük Selçuklu Devleti, Sultan Alparslan, Malazgirt Zaferi ve zaferi getiren etkenler üzerinden hızlandırılmış bir sunum yaparlar. Tayfa radyoya ulaştığında Kamil kendinden emin bir şekilde minibüsten iner. Kamil, arkadaşlarının anlattıkları sayesinde başarıyla yayını tamamlar.