Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Hoca 58. Bölüm - Kız İşi

Videoyu Oynat
9 December 2020, 16:09 07:31 1117

Ömer İlhami ve Bestami ve Belkıs büyük bir kulübe yapmak isterler ve aralarında şöyle bir diyalog geçer:

Ömer; "büyük bir kulübe yapalım", İlhami; "ağacın üstünde yapalım", Bestami de; "merdivende çıkarız" der. Sıra Belkız'a gelmiştir; "açık maviye de boyayalım mı?" diye sorar ama Ömer İlhami ve Bestami kız rengi diye kabul etmezler sonrasında sadece tahta toplayan Ömer İlhami ve Bestami Belkız'a yardım etmeyip oyun oynarlar. Merdiveni yapmaya çalışan Belkıs yardım isteyince yine kız işi o deyip dururlar. Bunun üzerine Belkıs en zor işlere kız işi diyorlar, yardımda etmiyorlar, onların işi hemen bitiyor ama benimki bitmiyor diye söylenerek işi yarım bırakıp arkadaşlarının yanından ayrılır. Ömer Bestami ve İlhami kendi aralarında konuşurlar. İlhami; neredeyse akşam oldu kulübeyi bitiremedik der. Bestami ise yardım etmedik diye üzüldü ama deyince, Ömer de; neden yardım edecekmişiz ip bağlamak kız işi der. İlhami ise; erkekler kız işlerine yardım etmezler diye devam eder. Ertesi gün olur, Şeker Hoca Ömer'e seslenir; Ömer ne duruyorsun orda miskin miskin, ev temizlenecek annen hasta! Ömer çok şaşırır ve çaresizce işe koyulur. İşlerden çok yorulan Ömer elindeki su kovasını bırakıp söylenmeye başlar; bu işlerin çok zor olduğunu, elindeki bir kova suyu bahçeye kadar taşıyamayacağını, bunların hepsini kız işe olduğunu söyler bunun üzerine Şeker Hoca: "Köftehora bak sen, sende hiç merhamet yok mu? Sen ve ben bu kadar zorlanırken annen taşıyabilir miydi bu su dolu kovayı?

Peygamberimiz müslümanlara 7 öğüt verir; Hastayı ziyaret etmek, Cenazeyi takip etmek, Aksırana Allah'tan rahmet dilemek, Zayıfa yardım etmek, Mazluma yardım etmek, Selamı yaymak ve Yemin edenin yemini tasdik etmek.

Bak bu yedi öğütten ikisi yardım etmek ile ilgili. Kızlar kızlara, erkeklerde erkeklere yardım etsin demiyor.

Bu sözler üzerine Ömer'in aklı başına gelir annesine yardım etmeyi bitirip İlhami ve Bestami ile buluşur. Onların da evde annelerine yardım edip çok yorulduğunu öğrenir. Konuşunca anladılar ki bu iş Belkız'ın işi ama Belkız'a hiç kızmadılar, hatta doğruyu anladıkları için gidip Belkız'dan helallik istemeye karar verirler...