Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Hoca 65. Bölüm - Kim Daha Alim

Videoyu Oynat
23 December 2020, 10:12 08:15 1566

Hükümdar Timur, Şeker Hoca'ya: "Yaklaş hele  bugün müderris meydana gelip sana meydan okuyacakmış diye duydum." der. Hoca da "uyursun bakalım müderris efendi." diye cevap verir.

Müderris Efendi pek bir bilmiş pek bir kibirli imiş. Şeker hoca ve müderris efendi meydanda buluşurlar. Müderris efendi: "Tüm köylü görsün bakalım kim daha alim, sen bana bir soru sor bilirsem sen bana on akçe vereceksin, bilemezsem ben sana on akçe vereceğim." der. Hoca ise: "İyi de Müderris bey sen alimsin, ben cahil. Üstelik sen zenginsin, ben fakir. O yüzden sen bana on akçe ver, ama ben sana bir akçe vereyim." diye söyler. Müderris bunu kabul eder.

Sonra Şeker Hoca: "Bana üç ayaklı bir hayvan söyle?" diye sorar. Müderris bey şaşırır ve soruyu bilemez. Şeker hocaya on akçe verir. Bunun üzerine Müderris: "Şimdi sen söyle de ben öğreneyim, neymiş bu üç ayaklı hayvan?" diye sorunca Şeker hoca cevap verir; "ben de bilmiyorum Müderris bey, al bakalım bir akçeni. Her şeyi bilirsin de Müderris bey para ile karşılıklı iddia etmenin kumar olduğunu bilmezsin öyle mi?" diye söyler ve devam eder; "al bakalım akçelerini, ayrıca kibir çok kötü bir şeydir Müderris bey! En büyük ilim alçak gönüllülüktür."