Sponsorlu Bağlantılar

Aybek 8. Bölüm - Ateşböceği

Videoyu Oynat
5 Ekim 2023, 12:33 12:34 418

Kahramanlarımızı bir kafes yaparken görerek başladığımız bölümde Aybek son dokunuşları yapar ve kuşlar için içinde yemlik de olan harika kafesin kapısını takar.  

Zaman gelir Kaycı Dede'yi dinlemeye giderler. Kaycı Dede hikayesinde evvel zaman içinde Alkar ve kurnaz dostu Mortak'ın ormandaki ateşböceklerini nasıl hapsettiklerini bunun ormanda ve doğal dengede ne gibi bozukluklara yol açtığından söz etmektedir.  

Doğada bir canlı türünün azalması dengeyi bir hayli bozmuştur. Ateşböceklerini kurtaracak, doğayı eski haline çevirecek, Alkar ve Mortak'la baş edebilecek kahramanlara ihtiyaç varmış...

Aybek bu sözleri duyunca hayale dalar ve arkadaşları Talay, Günçiçek ve köpeği Kızgan ile ormana ateşböcekleri için mücadele etmeye gider. Sonunda Alkar ve Mortak'ın elinden ateşböceklerini kurtarırken onlara güzel bir ders veren kahramanlarımız doğadaki dengelerin önemini görürler.  

Aybek'in hayalden çıkışıyla kahramanlarımızın aklında aynı şey belirir. Kuşlara kafes değil, kapısı açık bir barınak yapmak isterler ve yaptıkları kafesi hemen barınağa çevirirler. Doğadaki kuşlar barınağa gelip yemlerini yedikten sonra sularını içip gönüllerinin istediği yere gider olmuşlar.