Sponsorlu Bağlantılar

Harfler Köyü - 44. Bölüm

Videoyu Oynat
20 Aralık 2020, 09:59 07:15 1451

Osman'ın yol arkadaşı bu defa Ye harfidir. Kamusu bulmak için şifreleri çözmeye devam eden Osman, gülün okuduğu şiirde bahsedilen kişinin bir balina olduğunu öğrenir. Fakat Yunus Peygamber ile balinanın ne alakası olduğuna bir türlü anlam veremez. Ye harfi Osman'ın, Yunus Peygamber'in hikayesini öğrenmesi için onu bir balıkla tanıştırır.


Ye harfi yunus balığına; "arkadaşı Osman'a Yunus peygamberin hikayesini anlatır mısın?" diye rica eder. "Tabii anlatırım en sevdiğim hikaye" diyerek devam etmiş yunus balığı; "Bak Osmancık benim büyük büyük büyük dedelerim görmüş bu hadiseyi. O gece denizde müthiş bir fırtına çıkmış. Yunus peygamber bir gemide yolculuk yapıyormuş. Biz gemide neler oldu bilmiyoruz ama dedem dedi ki onu birden denizin içine düşerken görmüşler ve denizden çıkamamış. Onu büyük bir balina yutmuş. Balina Yunus peygamberi denizde çıkan fırtınadan korumak için ağzına almış."
Söze balığın kaldığı yerden Ye harfi devam eder: "Sonra Yunus peygamber Allah'a yalvarmış dua etmiş, balina da onu götürmüş kıyıya bırakmış." diye söyleyerek Yunus peygamberin hikayesini bitirirler.


Osman: "Peki Yunus peygamber gemide ne arıyormuş?" diye sorunca balık: "Yunus peygamber insanlara yıllarca doğruyu güzel anlatmış. Gel gör ki insanlar bu öğütlere uymak istememişler. Yunus peygamberin de kalbi kırılmış ve orayı terk etmiş." diye cevap verir. Sonra Osman balıktan kamusa ulaşmak için 3 sırlı kelime daha alır...