Sponsorlu Bağlantılar

Aslan - Köprü Problemi

Videoyu Oynat
26 Şubat 2021, 16:27 11:04 1120

Çocuklar okulun parkında eğlenerek zaman geçirirler. Daha sonra da scooter'larına binip eğlenirler. Mehmet bir yere takılınca tüm arkadaşlarının düşmesine neden olur. Bu sırada da  Hasan Usta arabayla yanlarına gelir. Çocukları daha önceleri de gelmiş oldukları göl kenarında zaman geçirmeleri için onlara eşlik etmeye karar verir. Pati'yi de aldıkları gibi yola çıkarlar. Vardıklarında Hasan Usta sahile kurularak koca bir kitabın tadını çıkarırken Aslan ve arkadaşları balık tutacak bir nokta aramaya karar verirler. 

Dürbünle baktıklarında göle akan nehrin diğer tarafında kayalıklarda kendilerine uygun bir yer görürler. Ancak oraya geçmeleri için nehri geçmeleri gerekecektir. Nehir küçük olmasına karşın akıntı kuvvetlidir ve çocuklar üstlerini başlarını ıslatmak istemezler. Nehir boyunca dolaşır, sonunda karşıya geçen eski bir köprü bulurlar. Köprünün ağzında aynı anda yalnızca 40 kilo ağırlık taşıyabileceğini belirten bir uyarı çocukların dikkatini çeker. Sorun yanlarında bir tartının olmamasıdır. Hemen hayal güçlerini kullanarak çeşitli fikirler ararlar. 

Sonunda buldukları fikri işleme geçirirler. Sıradan bir tahta parçası ve oval bir kaya parçası kullanarak bir tahterevalli yaparlar. Bunu bir terazi gibi kullanarak kilolarını bildikleri şeyleri iki kefeye koyarak çantaların, oltaların aşağı yukarı ne kadar çektiğini kestirebileceklerdir. Sonunda bir planlama yaparak eşyalarla birlikte karşıya geçmeyi başarırlar. Oraya vardıklarında Hasan Usta'yla karşılaşan çocuklar çok şaşırırlar. Çünkü aşağıdan daha basit bir yol vardır. Yine de iyi vakit geçiren çocuklar, matematiği gerçek hayatta da kullanmış olurlar.