Sponsorlu Bağlantılar

Aslan - Deprem Tahmin Makinesi

Videoyu Oynat
30 Kasım 2022, 10:32 11:00 865

Başka bir bölgeden gelen deprem haberi Aslan’ın ilk defa şahit olduğu bir durumdur. Halkın içinde bulunduğu zor durumu aşabilmesi için neler yapabileceğini / onlara nasıl yardım edebileceğini düşünmeye başlar. 

Hasan Usta yaşadıkları yerinde (İstanbul) bir deprem bölgesi olduğunu ve geçmişte bir deprem deneyimi olduğunu söyler. Aslan ise duyduklarından sonra depremi öncesinden tespit etmek için araştırma yapmaya karar verir.

Arkadaşlarıyla birlikte, hayal güçlerini zorlayarak deprem tespit etmenin uçuk kaçık, komik, gerçeklikten uzak yollarını aramaya koyulurlar. Haliyle buldukları hiçbir çözümde işe yaramaz.

Durumu fark eden Ömer Dayı depremi önceden bilebilmek kadar ona hazırlıklı olmakta çok önemlidir der ve bu konuşmasıyla amaçlarının değişmesine yardımcı olur. 

Depremden korunmak, olası depremleri en az hasarla atlatabilmek, evlerini bu şekilde inşaa / restore etmek. 

TV izlerken bölüm başından beri ortalıkta görünmeyen Zeynep’i deprem bölgesinde görürler. Zeynep ailesinin üye olduğu STK ile birlikte depremzedelere yardıma gitmiştir. Böylece deprem sonrasında yardımlaşmanın da önemini anlamış olurlar.