Sponsorlu Bağlantılar

Kız Kulesi Masalları - Güzel Boynuzlu Geyik - Bahadır Yenişehirlioğlu

Videoyu Oynat
30 Nisan 2021, 10:10 08:57 526

Başı var, sonu yok bir ormanda ihtişamlı, kıvrım kıvrım uzayan boynuzları, güçlü vücudu, dal gibi incecik bacakları olan bir geyik yaşarmış. Görenler hayran kalırmış. Boynuzları çok uzaklardan fark edilirmiş. O da boynuzlarını çok sever ve her gün ormandaki gölün yanına gider, hayran hayran sudaki yansımalarını izlermiş. Ona göre en mühim özelliği boynuzlarının güzelliğiymiş. Yine bir gün gölün kenarında suyunu içip boynuzlarını seyredermiş. Aman Allah'ım ne kadar güzel görkemli boynuzlarım var böyle demiş. 

Sanki bir kral tacı derken gözü incecik bacaklarına takılmış. “Şu incecik bacakla benim ihtişamlı görünüşüme hiç yakışmıyor. Şöyle daha kalın ve gösterişli bacaklarım olsaydı aslana bile kafa tutardım. Başımdaki tacımla bütün ormanın efendisi ben olurdum" diye söylenmiş. Uzun süre hep böyle düşünceler takılmış aklına. Hüzünlenmiş durmuş. Günün birinde yine göl kenarına bacaklarına hayıflanırken bir takım sesler duymuş. Başını kaldırdığı anda kendisine doğru koşmakta olan üç av köpeği görmüş. Olduğu yerden can havliyle fırlamış. Koşmaya başlamış. Koşmuş, koşmuş, koşmuş o koştukça köpeklerde koşuyormuş. 

O hızlandıkça köpeklerde hızlanıyormuş. Ormanın derinliklerine doğru koşarken geyiğin önüne bir nehir çıkmış. Nehir öyle güçlü akıyormuş ki içinden geçmesi mümkün değilmiş. Gerilmiş ve çevik bacaklarının üzerinden yaylanarak nehrin karşısına atlayıvermiş. Arkasından gelen köpekler, nehrin önünde durmuşlar. Üç köpekten biri nehri geçememiş. Ama diğer iki köpeğinde güçlü bacakları varmış. Onlarda geyik gibi nehre atlayıp karşıya geçmişler. Geyik önde köpekler arkada koşturmaca devam etmiş. Az gitmişler, uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler. Acaba av köpekleri geyiği yakalayabilecekler mi? Masalın devamında olanları merak ediyorsanız izlemeye devam edebilirsiniz.