Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklar İçin Siyer - 15. Bölüm

Videoyu Oynat
3 February 2021, 08:00 11:58 1112

Güzel peygamberimiz Muhammed Mustafa Aleyhisselatu Vesselam'ın getirdiği dine inananların sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bu durum Mekke'nin ileri gelenlerini çok rahatsız ediyordu. Onlardan biri de Ebu Cehil'di. O ve arkadaşları Müslümanlara karşıydılar. Üstelik gördükleri yerde alay ediyor dalga geçiyorlardı. Hatta kötü sözler söylüyorlardı. Peygamberimizin evinin önüne çöpler, dikenler atıyorlar, evini taşlıyorlardı. Müslüman olduklarını öğrendikleri köleleri varsa onları günlerce aç susuz bırakıyorlardı.

Tüm bu sıkıntılara karşı Müslümanlardan bir tanesi bile dininden dönmüyordu. Hepsi Allah'ın bir olduğuna ve Muhammed'in onun kulu, Resulü olduğuna yürekten inanmıştı. İslam harika bir güzellikti. Bu arada Müslümanlar Darül İslam denilen, bizim bugün Darül Erkam yani Erkam'ın Evi dediğimiz yerde toplanıyorlar, orada Cebrail aleyhisselamın Peygamberimiz aleyhissalâtü vesselâma getirdiği ayetleri ezberliyorlardı. Müslüman nasıl olmalı Peygamberimiz aleyhissalâtü vesselamdan dinliyor ve O'nun yaşantısından görüyorlardı. Her şeye rağmen dinimiz Mekkeliler arasında hızla yayılıyordu. Bundan çok rahatsız olan Mekkeliler bir gün Ebu Talib'in yanına geldiler.

Ona "Yeğenin Muhammed putlarımızı reddediyor, sadece Allah'a inanmamızı istiyor. Biz de Allah'a inanıyoruz ama putlara da inanıyoruz. O (SAV) putlarımızı heykellerimizi de inkar ediyor, Allah birdir tek ilah O'dur diyor. O yüzden Muhammed'e çok kızgınız. Sen büyüğümüzsün, git onunla konuş vazgeçsin davasından yoksa biz ne yapacağımızı çok iyi biliyoruz" diye korkutmak istediler. Oysa dünya kuruldu kurulalı gelen tüm peygamberler ve bizim gül yüzlü sevgili Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam Allah'ın tek olduğunu söylüyordu. Her şeyi Allah yaratmıştı ve O idare ediyordu.

Ebu Talip yeğenini çok seviyordu. Her yerde onu koruyordu. Yeğeni Muhammed aleyhissalatu vesselama durumu anlattı.
Peygamberimiz çok sevdiği amcasına dedi ki: Ey amcacığım şunu bil ki güneşi sağ elime ayıda sol elime verseler dinimi anlatmaktan vazgeçmem.
Ebu Talip de yeğenine: Sevgili yeğenim sen devam et istediğini yap. Vallahi seni kimselere teslim etmeyeceğim diyerek yeğeninin tarafını tuttu.