Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklar İçin Siyer - 21. Bölüm

Videoyu Oynat
25 February 2021, 22:26 18:48 1316

622 yılıydı. Sevgili Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam ve yol arkadaşları Medine'ye doğru yol alıyorlardı. Kolay bir yolculuk değildi, yol kayalıklarla doluydu. Ayrıca Mekke ile Medine arası da 480 kilometre idi. Şimdi bu mesafe çok mu uzun diye düşünebilirsiniz. Evet gerçekten çok uzun, günler sürecek bir yolculuk bu böyle büyük bir mesafe aslında.

Ama bu dünyanın en güzel kafilesi tüm zorlukları aşarak Medine'ye ulaştı. Günlerdir bekleniyordu. Müslümanlar evlerinin çatılarında hurma ağaçlarının tepesinde nur yüzlü Peygamberimiz Aleyhisselatu Vesselam'ın gelmesini bekliyorlar, onun için gece gündüz dualar ediyor gözyaşı döküyorlardı.

Sonunda geldiğini gördüler heyecan içinde 'Ey Medineliler Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem Geliyor Muhammed S.A.V geliyor diye bağırdılar.
Çoluk çocuk yaşlı genç kim varsa onun olduğu yöne doğru aktı, herkes onu karşılamak onu görmek için yarışıyordu. Daha önce hicret etmiş Mekkeli Müslümanlarda onu tekrar gördükleri için mutlulukların en büyüğünü yaşıyorlardı. Esselamu Aleyke Ya Resulallah diye selam veriyorlardı, hoş geldiniz Ya Resulallah diyorlardı.