Sponsorlu Bağlantılar

Aslan İle Fare Masalı - Adisebaba Masalları

Videoyu Oynat
6 Ocak 2021, 18:26 15:43 371

Ormanın birinde cılız, korkak bir fare yaşarmış. Ormanda yaşayan tilkiden, kurttan ve hatta kendisinden daha küçük hayvanlardan bile çok korkarmış. Hafif bir rüzgarda, ağacın dalı çatırdasa korkusundan kaçacak delik ararmış. Ormandaki diğer küçük hayvanlar onunla dalga geçermiş. Fare bir gün bütün cesaretini toplamış ve korkularından kurtulmak için ormanlar kralı aslanın yanına gitmiş. Aslan öğle yemeğini henüz bitirmiş. Mağarasının önünde uyuyormuş. Farenin arkadaşları merakla onun ne yapacağını bekliyormuş. 

Fare, uyuyan aslanın kuyruğundan yukarı doğru tırmanmaya başlamış. Aslanın sırtına çıkmış. Kendinden emin bir şekilde gülümseyerek arkadaşlarına poz veriyormuş. Korkuyormuş ama korkusunu belli etmemeye çalışıyormuş. Tam bu sırada aslan uyanmış. Şöyle bir silkelenince fare aslanın sırtından düşüvermiş. Aslan ve fare göz göze gelmişler. Diğer hayvanlar telaşlanmış. Fare tüm korkularını aslana anlatmış. Onu koruma altına almasını söylemiş. Aslan, Farenin anlattıklarını sessizce dinlemiş. Fare merakla aslanın cevabını bekliyormuş. Aslan önce bir kahkaha atmış.

Aslan : Niye sana yardım edeyim ki? Şimdi sana yememem için bana güzel bir neden söyle?
Fare : Yapacağınız iyilik karşılıksız kalmayacak. Söz veriyorum. Belki bir gün bende size bir iyilik yaparım. 

Fare sözünü bitirir bitirmez Aslan Kral öyle bir kükremiş ki…

Aslan : Senin gibi küçük bir farenin bana nasıl bir iyiliği dokunabilir ki?

Fakat Aslan karşısında titreyen minik fareye acımış ve onu yemekten vazgeçmiş. Fare koşarak oradan ayrılmış. Bu konuşmayı uzaktan izleyen farenin arkadaşları çok şaşırmışlar. Aradan bir zaman geçmiş. Aslanın karnı acıkmış ve ormanda dolaşmaya çıkmış. Fakat avcıların kurduğu tuzaklardan birini fark edememiş ve tuzağa yakalanmış. Büyük bir ağın içinde öylece asılı kalmış. Ağın içinden kurtulmaya çalışmış ama başaramamış. O ormanlar kralı Aslanmış. Bağırıp yardım istese diğer hayvanların gözünde küçük düşecekmiş. Hem avcılar sesini duyup gelebilir ve onu daha çabuk yakalayabilirlermiş. Çaresiz beklemeye başlamış. Aslan avcıların kurduğu tuzaktan kurtulabilecek mi? Yoksa fare ona söz verdiği gibi iyilik yapıp onu kurtaracak mı? Masalın devamını merak ediyorsanız izlemeye devam edebilirsiniz.